אלימות במשפחה

לצערנו הרב אנו עדים לפרסומים בתקשורת, כמעט בכל יום , דיווחים שהפכו לשגורים ומוכרים, העוסקים באלימות פיסית ומילולית , כזו או אחרת בתוך התא המשפחתי, דווקא במסגרת שאמורה להיות הכי אוהבת ומחבקת.  שמענו על מקרים בהם בן רצח את הוריו, ילד מכה את ההורה, בעל מכה את אשתו ועוד סיפורים מזעזעים נוספים, שלצערנו חוצים גבולות ומתקיימים בלא הבחנה בין מין, דת, מוצא עדתי, לאום או מגזר והתופעה האמורה מתפשטת בקרב כל חלקי האוכלוסיה, ללא קשר למעמד כלכלי, סוציו אקונומי, השכלה ואינה פוסחת גם על המשפחות הנורמטיביות ביותר.

המקרים הנפוצים ביותר של אלימות במשפחה באים לידי ביטוי למרבה הצער, דווקא בתקופות החגים, בהן הלחץ הכלכלי דוחק, בייחוד בימים אלו, במציאות של אי וודאות כלכלית גלובלית, במצב בו מתרחשים צימצומים במגזר הפרטי ופיטורים בהיקף נרחב במשק.

בנוסף לכך כל משפחה נדרשת להוצאות כספיות גבוהות מהממוצע, לצורך אירוח במהלך החג, בילוי ותעסוקה לילדים שמצויים בחופשה ובני הזוג מבלים יחד פרק זמן ממושך, מעבר לנהוג ולמקובל בשגרת החיים המוכרת, בתוך "סיר לחץ" כאשר לעתים קרובות סכסוך פעוט בהקשר לכל נושא שוטף הופך לריב המלווה בצעקות, גידופים ולעתים אף חציית גבולות של ממש בדמות אלימות מילולית – איומים ולעתים אף באלימות פיזית בה בעל מכה את אשתו לדוגמה.

במקרים רבים,  תלונות המוגשות למשטרה נולדות בעת סכסוכי גירושין, והן פרי ייעוץ של עורכי הדין של המתלוננת, אשר מייעצים לאישה להגיש תלונות במשטרה כנגד הבעל, כחלק מההליך האזרחי בבית המשפט לענייני משפחה ולעתים התלונה היא מוצדקת ואמתית אולם המתלוננת חוזרת בה מיד לאחר זמן קצר ומבקשת לבטל את תלונתה במשטרה. אולם במקרים רבים, אין ממש בדבר זה כדי לסגור את התיק במשטרה ובתיקים בהם קיימות ראיות לתלונה יוגש כתב אישום ויפתח הליך פלילי נגד החשוד האלים, גם במקרים בהם מדובר באדם נורמטיבי ללא עבר פלילי.

העונש הנדרש על ידי התביעה בגין עבירה של תקיפת בן זוג, באלימות פיסית או מילולית כולל בחובו רכיב של מאסר בפועל ואין המאשימה מקלה בנושא זה, אלא מציגה עמדה אחידה בפני בית המשפט. במקרים רבים,  לצד כתב אישום המייחס עבירה של תקיפת בן זוג, מוגשת גם בקשה למעצר עד תום ההליכים. זאת, כאשר מעצרו של הנאשם כבר הוארך, קודם לכן, למספר ימים, לצרכי חקירה.

בשלב זה, יש צורך מיידי לקבל ייצוג משפטי איכותי על מנת להביא לשחרורו של הנאשם מן המעצר לחלופת מעצר ובהקדם האפשרי. זאת, שכן במידה שהנאשם לא ישוחרר מהמעצר ויוחלט על מעצרו עד לתום ההליכים – המשמעות הנה כי בתום משפטו יוטל עליו עונש מוחשי של מאסר בפועל לתקופה משמעותית. זאת, בהעדר אופק טיפולי-שיקומי הקיים שעה שנאשם משוחרר לחלופת מעצר ועולה על פסים טיפוליים בסיוע שירות המבחן הבוחן מצבו ומציג תסקיר מפורט בעניינו.

סנגור טוב ומיומן יכול להביא לביטול מספר סעיפים בכתב האישום, במקרים רבים לתוצאה של אי הרשעה  ובמקרים מסוימים אף  לביטול כתב האישום עצמו. זאת, במיוחד כאשר מדובר בכתב אישום שאינו חמור וכאשר בני הזוג חזרו לחיות יחדיו ובת הזוג אינה מעוניינת בהמשך ההליכים הפליליים כנגד הבעל.